blog-details
05
Paź

Samorozwój a literatura – na co zwrócić uwagę sięgając po książki o rozwoju duchowym?

Książki o samorozwoju niestety wciąż u wielu osób powodują negatywne skojarzenia. Niektórym wydaje się, że tego typu lektura jest zupełnie niepotrzebna. Może się również zdawać, że jej autor marzy jedynie o szybkim zarobku na naiwności osób szukających odpowiedzi na nurtujące je pytania. Owszem, takich książek nie brakuje – jak w każdej dziedzinie, można znaleźć bardziej lub mniej wartościowe pozycje. Niemniej wciąż istnieją wartościowe lektury, które potrafią odmienić życie na lepsze. Czy warto więc zaryzykować? Oczywiście, jednak przy wyborze dobrej książki dotyczącej rozwoju duchowego, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii. Z jakich powodów warto sięgać po książki samorozwojowe? Po czym poznać dobrą lekturę? Jakie niebezpieczeństwa płyną z nieodpowiednich książek?

Dlaczego warto czytać po książki o samorozwoju?

Sięganie po książki o samorozwoju niesie wiele zalet dla czytelnika. Dlatego, jeśli jeszcze nie jesteś zdecydowany, aby zagłębić się w lekturę, koniecznie poznaj korzyści, które z tego płyną. Co więc daje czytanie książek o rozwoju duchowym?

Książki poszerzają horyzonty

Choć ten punkt odnosi się do niemal każdej książki, rozwój osobisty to dziedzina, w której jest to szczególnie widoczne. Dzięki lekturze można zweryfikować swój dotychczasowy punkt widzenia i wyjść nieco ze strefy komfortu. Choć nie zawsze jest to łatwe, z pewnością będzie budujące i pozwoli poszerzyć swoje horyzonty.

Możesz dzięki nim lepiej poznać siebie

Książki o samorozwoju nierzadko skłaniają do refleksji. Zachęcają do spojrzenia nieco w głąb siebie, dzięki czemu można odkryć wiele nowych rzeczy i nieco nauczyć się o samym sobie. Przydatne może okazać się również krytyczne spojrzenie na swoją osobę i być może naprawienie niektórych cech bądź zachowań.

Dowiesz się wielu ciekawych rzeczy

Trudno nie zgodzić się z tym, że dobre książki o samorozwoju dostarczają solidnej dawki merytorycznej i wartościowej wiedzy. Wiele tematów będzie na tyle inspirujących, że skłoni do dalszych poszukiwań. Zdobyte informacje można z powodzeniem wykorzystać w codziennym życiu. Być może niektóre lektury wręcz otworzą twoje oczy na nowe zagadnienia i pchną Cię do zgłębiania nowych dziedzin.

Są motywacją i wspierają… rozwój osobisty

Książka o rozwoju osobistym będzie wspierała rozwój osobisty – choć brzmi, niczym przysłowiowe masło maślane, nie sposób się z tym nie zgodzić. Książki o samorozwoju często pozwalają lepiej poznać i wdrożyć wiele nowych rzeczy. Niektórzy dowiadują się, jak planować i dążyć do celów, więc nie dość, że zaczynają prowadzić planner, to jeszcze krok po kroku spełniają swoje marzenia, mimo że kiedyś nie podejrzewaliby się o podjęcie takich kroków. Książki zmieniają ludzi, a zmiana, choć często jest trudna i wiąże się z opuszczeniem swojej strefy komfortu, pozwala prawdziwie się rozwijać i nierzadko poprawić jakość swojego życia.

Najlepsze książki rozwój osobisty – jak wybrać?

Znalezienie dobrej książki o samorozwoju nie jest łatwe. Niestety, jak już wiesz, nie każdy autor na pierwszym miejscu stawia sobie przekazanie wartościowej wiedzy – zdarza się, że jedynym celem jest szybki zarobek. Dlatego, żeby znaleźć dobrą lekturę, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Czym wyróżniają się najlepsze książki o rozwoju osobistym?

Zawiera praktyczne wskazówki

Najlepsze książki dotyczące rozwoju osobistego znajdują odniesienie w rzeczywistości. To ważne, żeby lektura zawierała praktyczne wskazówki, które będzie można zastosować na co dzień. Dzięki temu książka wniesie realną zmianę w życiu.

Jest poparta badaniami

Autorzy powinni zadbać o właściwe podłoże merytoryczne dla prezentowanych treści - po tym właśnie można poznać dobre książki. Rozwój osobisty jest ściśle powiązany z psychologią, a ta z kolei jest dziedziną, która powinna być poparta badaniami i wypowiedziami specjalistów. W przeciwnym razie przekazywane przez twórcę treści mogą okazać się półprawdami lub nawet zaszkodzić.

Możesz znaleźć w niej dużo przykładów „z życia wziętych”

Dobrze jeśli książka o samorozwoju zawiera wiele przykładów z życia. Dzięki temu jej czytanie będzie jeszcze bardziej wartościowe. Twórcy często zwracają uwagę czytelnika na różne problemy. Co więcej, wiele lektur nie ogranicza się jedynie do części teoretycznej, ale podchodzi do niektórych zagadnień również w sposób praktyczny. W takiej książce mogą znajdować się przede wszystkim pytania i ćwiczenia do pracy własnej. To doskonały sposób na jeszcze większe zaangażowanie się w lekturę oraz dokładniejsze przepracowanie wybranych tematów.

Nie będzie w niej toksycznej pozytywności

W żadnym wypadku nie powinno się mylić pozytywności z toksyczną pozytywnością, a ta druga niestety może wkradać się do książek o samorozwoju. Należy jednak pamiętać, że takie fałszywe budowanie rzeczywistości nie jest zdrowe. Każdy z nas doświadcza różnych emocji – zarówno tych „dobrych”, jak i „złych”. Należy podkreślić, że nie ma negatywnych emocji i każde uczucie może nauczyć czegoś nowego lub otworzyć oczy na mniej, lub bardziej świadomie tłumiony problem.

Nieodpowiednie książki o samorozwoju – jakie niebezpieczeństwa niosą?

Niestety obok wartościowych pozycji wśród dostępnych na rynku książek o samorozwoju można znaleźć również szkodliwe tytuły. Warto unikać przede wszystkim lektur, które są sztucznie pompowane motywacyjnymi treściami. Toksyczna pozytywność również może zaszkodzić, ponieważ zakrzywia ona postrzeganie rzeczywistości. Lepiej sięgać po książki o samorozwoju, których twórcy rozumieją, że życie nie zawsze jest kolorowe i pełne sukcesów. Trzeba zrozumieć, że porażka i złe emocje również są bardzo potrzebne oraz stanowią niezwykle ważną część życia. Sztuczne ukrywanie ich może przyczyniać się między innymi do obniżenia nastoju czytelnika.

Dobrze jest unikać również książek, które w żaden sposób nie są poparte odpowiednimi badaniami, szczególnie jeśli zakrawają na psychologię. W takim przypadku nie można być pewnym odnośnie kompetencji twórcy i przekazywanej wiedzy, która niestety w wielu przypadkach okazuje się szkodliwa oraz znacznie rozmija się z prawdziwymi, rzetelnymi informacjami.

Z książkami jest podobnie, jak z wszelkimi grupami dotyczącymi rozwoju duchowego. Zły przewodnik potrafi odcisnąć piętno na życiu i znacząco pogorszyć jego jakość. Nie należy obdarzać zbyt dużym zaufaniem niewłaściwych osób, które nie posiadają odpowiednich kompetencji. W końcu każdy jest tylko człowiekiem i nie można na pierwszym miejscu stawiać wymuszonego uśmiechu, radykalnych zmian czy toksycznie pozytywnego myślenia ponad wszystko. Niestety nieodpowiednie książki potrafią zakrzywić sposób myślenia, dlatego warto sięgać jedynie po sprawdzone i wartościowe pozycje.